Kela Aliço Güreşleri Zirve Yaptı.

Kela Aliço Güreşleri Zirve Yaptı.

17. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı kapsamında gerçekleştirilen Geleneksel Kel Aliço Yağlı Pehlivan Güreşleri, coşkulu bir şekilde gerçekleşti.

Güreşlerde başpehlivanlığı, rakibi Gökhan Arıcı’yı  yenen Ünal Kahraman kazandı.

Güreşler, İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ve Güreş Ağası Yusuf Yörük eşliğindeki kalabalığın, efsane güreşçi Kel Aliço’nun Aliçopehlivan Köyü’ndeki mezarını ziyaret ile başladı. Ziyaretin ardından ise Kel Aliço’nun köy meydanındaki heykeli önünde hatıra fotoğrafı çekildi

15 yıldır İpsala’ya bağlı Aliçopehlivan Köyü’nde gerçekleşen güreşler, bu yıl ilk kez farklı bir yerde yapıldı. İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’ın isteği doğrultusunda güreşler bu yıl İpsala Tarım Fuarı alanında düzenlenen er meydanında gerçekleştirildi. Güreşleri çok sayıda güreşsever de kurulan tribünlerde izledi.

13 boyda yaklaşık 200 güreşçinin katıldığı güreşlerde, sporcular kıran kırana mücadele vererek dereceye girmek için uğraştı. Edirne Valisi Günay Özdemir’in de katıldığı güreşlere, çok sayıda güreş ağası da konuk olarak katıldı.

GİRGİN:”MARKALAŞMAYI VE BU ETKİNLİĞİ DAHA DA İLERİ TAŞIMA ANLAMINDA YARAR SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNDÜK”

Güreşler öncesinde, protokol üyeleri tarafından konuşmalar yapıldı. İlk olarak söz alan İbrahim Girgin, 1844 - 1919 yılları arasında yaşayan, Kırkpınar’da 27 yıl üst üste başpehlivan unvanına sahip ve köyün adını taşıyan Kel Aliço Pehlivan anısına etkinlikleri düzenlediklerini kaydederek, "Bu etkinliklerde emeği geçenlere teşekkür ederiz. Gelen misafirlerimize de 'Hoş geldiniz' diyoruz. Bu yıl, güreşlerimizin, İpsala'da yapılmasına karar verdik. Buna karar verirken, markalaşmayı ve bu etkinliği daha da ileri taşıma anlamında yarar sağlayacağını düşündük. Güreşlerimizi izlerken tarım fuarını da gezebileceksiniz." dedi.

YÖRÜK:”TÜM GÜREŞÇİLERİMİZE BAŞARILAR”

İbrahim Girgin’in ardından söz alan Yusuf Yörük ise etkinliklere katılan herkese “Hoş geldiniz” dedikten sonra, katılan herkese güzel karşılaşmalar seyrettirmeyi hedeflediklerini belirterek, tüm güreşçilere başarı dileklerinde bulundu.

Kerman: "Bunu kimse yanlış yöne çekmesin"

KERMAN:”BUNU KİMSE YANLIŞ YÖNE ÇEKMESİN”

Kerman da tüm katılımcılara "Hoş geldiniz" derken, güreşleri festival etkinlikleri içerisine almalarındaki nedenin, kendisini dünyaya tanıtan Kel Aliço'ya yakışan bir güreş meydanı ve güzel bir güreş sahası kazandırıp, bu ismi daha da büyüterek ileri taşımak olduğunu kaydetti. Amaçlarının, etkinliğin, Kel Aliço'nun köyünden kopartılarak İpsala'ya taşımak olmadığının altını çizen Mehmet Kerman"Bunu kimse yanlış yöne çekmesin. Bizim asıl amacımız, İpsala Belediyesi bünyesinde, Aliço'ya yakışan bir organizasyon yapıp, tüm kesimlerin desteğini alıp Kırkpınar Güreşleri kadar yüzyıllar yaşatmak için böyle bir karar aldık." diye konuştu.

ÖZDEMİR:”EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER”

 

Son konuşmayı Eyyup Özdemir yaptı. Özdemir, tüm şehitlere rahmet dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; "Bu güreşlerin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. İnanıyorum ki gelecek yıllarda çok daha büyük ve iyi organizasyonlar yapılacaktır."

DEV TÜRK BAYRAĞINI BAŞPEHLİVANLAR TAŞIDI   

Başpehlivanların mücadelesi öncesinde ise güreş meydanında dev Türk bayrağı açıldı. Başpehlivan Güreşçileri tarafından meydanda tur atan dev Türk bayrağı, seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

GÜREŞ AĞASI İBRAHİM GİRGİN OLDU

Etkinlikte daha sonra ise güreş ağası belirlenmesine geçildi. 3 yıldır güreş ağalığını yapan Keşan Ticaret Borsası Başkanı Yusuf Yörük’e Belediye Başkanı Mehmet Kerman tarafından altın kemer hediye edildi. Altın kemeri, Edirne Valisi GÜnay Özdemir ve İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir Güreş Ağası Yusuf Yörük’e taktı.

GÜREŞ AĞALARININ HEYKELLERİ DİKİLECEK

Burada söz alan Edirne Valisi Günay Özdemir, bu geleneği yaşatan ve efsanevi başpehlivan Kel Aliço’nun adını yağlı güreşlerle anan Güreş Ağalarının, Kırkpınar’da olduğu gibi burada da heykellerinin alana dikilmesini istedi. Bunun üzerine söz alan İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman da önümüzdeki yıl yeni güreş alanına daha önce ağalık yapan İbrahim Girgin, Necmi Sezer ve Yusuf Yörük ile efsanevi başpehlivan Kel Aliço’nun heykellerinin dikileceğinin sözünü verdi.  Konuşmaların ardından ise ağalık seçimine geçildi. Yapılan görüşmelerin ardından 15. Kel Aliço Yağlı Pehlivan Güreşlerinin ağası, kurucu ağa İbrahim Girgin oldu. Kupasını Edirne Valisi Günay Özdemir, İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman’dan alan İbrahim Girgin, daha sonra güreş alanında törene katılan diğer güreş ağalarıyla tur attı.

BAŞPEHLİVAN ÜNAL KAHRAMAN OLDU

Finale rakiplerini yenen Gökhan Arıcı ve  Ünal Kahraman kaldı. Kıran kırana geçen mücadelede rakibi Gökhan Arıcı’yı yenen Ünal Kahraman, Kel Aliço Pehlivan Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı oldu. Daha sonra ise ödül törenine geçildi. Başpehlivan Ünal Kahraman’a kupasını İpsala Kaymakamı Eyüp Özdemir, İkinci Gökhan Arıcı’ya kupasını İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ve güreşlerin üçüncüsü olan Ali Rıza Kaya ve Güngör Ekin’e de güreş ağası Yusuf Yörük ve İbrahim Girgin verdi.

Ödül Töreninden sonra konuşan Başpehlivan Ünal Kahraman, Kel Aliço’nun anısına düzenlenen bu güreşlerde yarıştığı için mutlu olduğunu belirterek, “Gerçekten örnek alınacak bir sporcuydu. Biz de onun izinde bu sporu devam ettirdiğimiz için çok mutluyuz. Bu güreşleri ve başpehlivanlığımı efsane başpehlivan Kel Aliço’ya armağan ediyorum ve onu rahmetle anıyorum” dedi.